Koristi se kao začinsko, aromatično i delikatesno ulje, takođe je pogodno za kraće kuvanje i pečenje hrane. U mediteranskim zemljama se sa sokom od limuna koristi za preliv ribe pripremljene na žaru.
Hladno ceđeno ulje lešnika sadrži visok procenat tokoferola što mu daje posebnu nutritivnu vrednost. Konzumiranjem lešnikovog ulja samo manji deo vitamina E se troši za zaštitu mononezasićenih kiselina, a veći deo ostaje na raspolaganje organizmu kao „zaštitni faktor“ u raznim oksidativnim procesima. Vitamin E je neophodan za zdrav srčani mišić kao i za ostale mišiće u telu. Takođe je neophodan za funkcionisanje reproduktivnog sistema. Vitamin E sprečava raspad crvenih krvnih zrnaca tako da služi kao preventivni faktor od anemije. Hladno ceđeno lešnikovo ulje sadrži oko 80% nezasićenih masnih kiselina, a zasićenih manje od 10%. Visoka koncetracija antioksidanata i nezasićenih masnih kiselina sprečavaju rast holesterola u krvi, daju energiju organizmu kao i zaštitu od spoljnih negativnih faktora. Hladno ceđeno ulje lešnika pomaže u regulaciji šećera u krvi, te ga mnogi stručnjaci preporučuju obolelim od dijabetisa.
Bogatstvo nezasićenim masnim kiselinama i vitaminima čine ga odličnim izborom za sve vrste kože, masnu, suvu, mladu i stariju kožu. S obzirom da ima izraženo stimulativno dejstvo na kožu, da usporava gubitak vode iz kože i da formira zaštitni sloj na površini kože, najčešće se koristi za suvu i stariju kožu, čini kožu mekšom, vraća joj gipkost, sprečava ljuštenje kože i poboljšava izgled suve oštećene kože. Hranljiva i hidrantna svojstva čini ga najboljim izborom zimi za negu suve kože koja tad lako i često puca.
Ulja lešnika su koristili još stari Grci i Rimljani. Padom Rimskog carstva i nestankom jeftine fizičke radne snage, koja je itekako bila potrebna za proizvodnju lešnikovog ulja, potiskuje ga jeftinije maslinovo ulje.
Ambalaža: | 100ml, 250ml |
---|